21. srpen poprvé oficiálně významným dnem!

Publikováno: 21.08.2020

Letošní výročí invaze ze srpna 1968 sice není kulaté, i tak je jiné než obvykle. Jak známo, letos se poprvé tahle smutná událost připomíná jako významný den. I když spíš by se asi hodilo označení zrádný den…

Jistě, zařazení 21. srpna mezi oficiálně významné dny je jen symbolické. Ale okupace vojsky „spřátelených armád“ byla symbolem. Symbolem planých a zcestných nadějí v jakousi obrodu komunistického režimu. Symbolem proradnosti Kremlu. A symbolem…zrady. Takže spíš by se dalo říct, že bylo divné, proč tato událost alespoň významným dnem nebyla už dřív.

Já osobně jsem srpnovou invazi nezažil, narodil jsem se o necelých deset let později. Zažil jsem ale normalizační marasmus, který byl jejím přímým následkem. Tentokrát už výhradně v režii zdejších komunistů. Nechci dělat laciné paralely, ale až příliš často se ukazuje, že ti dnešní zas tak úplně jiní nejsou.

Ale zpátky k výročí událostí z roku 1968. Letos tedy 21. srpen nese poprvé označení „Den památky obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy“. Vzpomeňme tedy na všechny, kteří srpnovou okupací trpěli, ať už tak či jinak.

A pokud bydlíte poblíž mého domovského Frenštátu pod Radhoštěm, budu rád, pokud se zúčastníte pietního aktu, který zde v pátek 21.8. v 11 hodin u pamětní desky v Rožnovské ulici č. 1160 pořádáme.


Copyright © 2019 Jakub Janda
Vytvořil: Webdo